Wybierając krzesło, które ma stać się elementem wyposażenia kącika do nauki, warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii. Jednak pierwsza i podstawowa zasada brzmi: to krzesło powinno dostosować się do użytkownika, nigdy na odwrót. Jak więc z szerokiej oferty krzeseł i foteli wybrać idealne?

Najważniejsze cechy krzesła

Pamiętajmy o tym, że wybór krzesła przekłada się na jakość siedzenia. Nie powinien być więc pochopny. Konsekwencje zakupu niewłaściwego krzesła poniesie nasze dziecko. Niewłaściwa postawa w trakcie siedzenia, niewygoda, brak skupienia w trakcie nauki i odrabiania lekcji. Z pewnością nie tego chcemy. Do najważniejszych cech krzeseł do biurka należy ich ergonomia. Oparcie krzesła powinno być odpowiednio wyprofilowane. Musi zapewniać właściwe podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dzięki temu kręgosłup dziecka nawet podczas kilkugodzinnej pracy przy biurku zostaje odciążony.

Istnieje mit, że kręgosłup najmniej męczy się podczas siedzenia. Nic bardziej mylnego. Kręgosłup kocha ruch, a jego brak jest dla niego po prostu męczący. Stąd tak ważne jest przyjmowanie odpowiedniej postawy w trakcie siedzenia. Krzesła ergonomiczne nie tylko to umożliwiają, ułatwiają, ale wręcz wymuszają. Trzeba się bardzo mocno postarać, aby na takim krześle siedzieć w niewłaściwej pozycji.

Najnowsze modele krzeseł posiadają siatkę high-tech, która dopasowuje się do ciała, zapewniając wygodę użytkowania. Jej ogromną zaletą jest fakt, że doskonale przepuszcza powietrze.

Obrotowe czy stacjonarne?

Wielu rodziców zastanawia się zapewne czy krzesło obrotowe jest najlepszym wyborem, jeżeli chodzi o krzesło dla ucznia. Takie krzesło zapewnia dużą swobodę ruchów i pracy. Nie jeden rodzic uważa, że zbyt dużą i obawia się, że dziecko będzie po prostu wierciło się przy biurku i dekoncentrowało podczas nauki.

Dziecko siedząc na krześle obrotowym rzeczywiście łatwiej się rozprasza i częściej zmienia pozycję siedzenia. Nie oszukujmy się, zwykle na taką, która nie jest korzystna dla kręgosłupa. Warto jednak zauważyć, że na zwykłym krześle dziecko także się wierci i przyjmuje czasami zadziwiające postawy. Nie da się tego uniknąć. Kiedy dziecko z wiekiem osiąga większą zdolność koncentracji, problem przestaje się pojawiać. Krzesło obrotowe z kółkami może również samoczynnie przesuwać się po podłożu zwłaszcza, gdy jest ono śliskie. Specjalne podstawki zamiast tradycyjnych kółek stanowią jednak zabezpieczenie przed tego typu problemami.

Możliwość dostosowania do konkretnego użytkownika, do jego wzrostu oraz sylwetki to kolejna bardzo istotna cecha krzeseł do biurka. Zakres regulacji bywa naprawdę szeroki. Absolutną podstawą jest możliwość zmiany wysokości i wysunięcia siedziska. Wiele krzeseł oferuje nam również regulację kąta nachylenia oparcia oraz wysokości zagłówka. Kupując krzesło dla ucznia musimy brać pod uwagę, że dziecko będzie rosło w ogromnym tempie. Kupując regulowane krzesło będziemy mieli możliwość jego dostosowania za każdym razem, gdy zmieni się jego wzrost.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *